OCD w potocznej mowie nazywane jest nerwicą natręctw. To zaburzenie psychiczne możemy kojarzyć z popularnego serialu Detektyw Monk, którego główny bohater cierpiał na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Czy konopie są w stanie pomóc w walce z tym zaburzeniem?
Czym tak właściwie jest OCD?
Obsessive-compulsive disorder czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne to zaburzenie psychiczne, w którym dana osoba odczuwa potrzebę wielokrotnego powtarzania niektórych czynności. Te czynności występują na tyle często, że mają negatywny wpływ na codzienne życie. Według badań osoby borykające się z tym zaburzeniem poświęcają na te czynności około godziny lub więcej dziennie. Objawy natręctw znamy od wieków, możemy się ich doszukać w wielu działach literatury. Niektórzy z was mogą kojarzyć OCD z obgryzaniem paznokci czy wielokrotnym myciem rąk po dotknięciu czegoś co jest postrzegane jako brudne.
To zaburzenie możemy podzielić na dwie kategorie: obsesje i kompulsje. Obsesje charakteryzują się tym, że chory mierzy się z występowaniem irracjonalnych myśli. Dotyczą one najczęściej przemocy, religii, seksualności, czystości lub symetrii. Kompulsje charakteryzują się np. koniecznością wykonywania określonych zadań w określonej kolejności czy lękiem przed rzeczami potencjalnie brudnymi.
Odpowiedzialne za zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mogą być zarówno doświadczenia z dzieciństwa jak i zaburzenia prawidłowego funkcjonowania mózgu. Takie jak: nadaktywność kory przedczołowej, kory okrężnej czy zwojów podstawy. Wpływ na OCD mogą mieć także nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu układu nerwowego, czynniki genetyczne i środowiskowe. Leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego obejmuje farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację
Czy konopie mają wpływ na polepszenie się stanu osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyje?
Journal of Affective Disorders to redakcja zajmująca się publikacją prac naukowych dotyczących miedzy innymi depresji, lęków czy innych chorób na tle psychicznym. Na łamach ich prasy zostały opublikowane wyniki badań naukowców, którzy zajmowali się wpływem konopi na OCD. Badania zostały przeprowadzone przy pomocy aplikacji Strainprint. W badaniach wzięło udział 87 osób, które identyfikowały się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi i śledziły nasilenia swoich natręctw, bezpośrednio przed i po 37 miesiącach stosowania konopi.
Wyniki badań są dość zadowalające. Według statystyk poprawa u osób zmagających się z zaburzeniami wyniosła 60%. Naukowcy odkryli, że bardzo duży wpływ na poprawę wyników związanych z zaburzeniem obeseyjno-kompulsywnych ma CBD. Wyższe dawki tej substancji dawały bardzo dobre efekty w redukcji obsesji. Niestety wyniki badań nie są w stu procentach zadawalające. Według naukowców nasza tolerancja na konopie, źle wpływa na długofalowe leczenie. Im bardziej się uodporniamy na działanie konopi tym mniejsze są efekty leczenia OCD. Oczywiście możemy temu zapobiec dzięki tak zwanemu mikro dozowaniu, używaniu różnych odmian konopi czy robieniu sobie regularnych przerw od zażywania konopi.
Wyniki badań prowadzonych na pacjentach zmagających się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi kolejny raz wyraźnie pokazują jak bardzo pozytywny wpływ mają konopie na organizm człowieka. Pamiętajmy, że czasami los pacjentów konopnych jest bardzo ciężki. Dzieje się to zwłaszcza przez nasze prawo. Dlatego wszyscy wspólnie, musimy cały czas nagłaśniać akcję #UniewinnićMariana. Jeżeli jeszcze nie wiecie, o co chodzi to koniecznie musicie zajrzeć tutaj.
Źródło: https://www.veriheal.com/blog/new-research-suggests-that-cannabis-could-bring-relief-for-ocd-symptoms/
NAPISZ KOMENTARZ