Korzystasz z zioła, żeby się wyluzować? Może nawet czasem palisz przed ćwiczeniami fizycznymi. Jednak palenie i praca wydają się nie iść ze sobą w parze. Nowe badanie prowadzone pod przewodnictwem profesora Rahi Abouk’a z Uniwersytetu Williama Petersona wskazuje, że korzystanie z marihuany nie wpływa na jakość wykonywanej pracy. Wręcz przeciwnie – legalizacja cannabis w poszczególnych stanach USA ma pozytywny wpływ na wydajność pracowników.
Wyniki badań
Zespół prof. Abouk’a badał wpływ legalizacji marihuany w poszczególnych stanach na otrzymywanie świadczeń pracowniczych wśród osób dorosłych w wieku od 40 do 62 lat.
Badacze odkryli, że pobieranie świadczeń pracowniczych, takich jak zasiłki chorobowe, spada tam gdzie cannabis jest legalne.
Hipoteza naukowców jest taka, że poprawa zdolności do pracy w grupie dojrzałych pracowników wynika z tego, że legalizacja marihuany pozwala na dostęp do dodatkowej formy leczenia bólu.
Twierdzenia te zaprzeczają wcześniejszej teorii, którą najlepiej przedstawił amerykański National Institute of Drug Use, który sugerował, że istnieją: „specyficzne powiązania między korzystaniem z marihuany, a niekorzystnymi konsekwencjami w miejscu pracy, takimi jak zwiększone ryzyko obrażeń, lub wypadków”. Badanie, o którym mowa zaprzecza tej retoryce. Ustalono, że roczny dochód otrzymywany z odszkodowań pracowniczych przez grupę pracowników w wieku od 40 do 62 lat spada o 21% po zalegalizowaniu rekreacyjnej marihuany. Jednocześnie wzrasta ilość aktywnych pracowników w tej grupie. Dociekania naukowe potwierdzają, że legalizacja marihuany powoduje wzrost produktywności u dojrzałych pracowników.
Marihuana jest lekiem na chroniczny ból
Wcześniejsze badania wykazały, że po wycofaniu z rynku konkretnego leku przeciwbólowego, ludzie są mniej skłonni do pracy. Jednocześnie ci, którzy pracują, częściej biorą zwolnienia lekarskie. Im ktoś jest starszy, tym bardziej prawdopodobne jest to, że będzie zażywać leki przeciwbólowe.
Badanie Abouk’a wykazało, że po zalegalizowaniu rekreacyjnej marihuany wzrasta jej użycie, mimo tego, że nie wzrasta jej nadużywanie. Dzięki temu liczba recept na leki przeciwbólowe, w tym opiaty, spada.
Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że po zalegalizowaniu rekreacyjnej marihuany starsi pracownicy w wieku produkcyjnym są znacznie mniej skłonni do ubiegania się o świadczenia pracownicze. Są w stanie pracować bardziej produktywnie.
Korzyści są jeszcze większe. Zwiększają się dochody poszczególnych gospodarstw domowych. Ogólny stan zdrowia i zadowolenie z życia są lepsze. Ponadto zyskują na tym także pracodawcy i system ubezpieczeń społecznych.
Polityka dotycząca marihuany to skomplikowany problem. Legalizacja marihuany przynosi dużo korzyści i trudności, jednak badanie, o którym mowa zdecydowanie zwraca uwagę na pozytywny aspekt tego zagadnienia.
Niestety w Polsce korzystanie z rekreacyjnej marihuany jest nielegalne, ale jeśli szukasz efektywnej kuracji przeciwbólowej to możesz zostać pacjentem medycznej marihuany. Cały proces opisaliśmy tutaj. Jeżeli jednak nie chcesz korzystać z produktów o wysokim stężeniu THC to proponujemy terapię CBD.
Źródła:
1. fortune.com/2021/02/16/how-cannabis-affects-productivity-weed-marijuana/
2. nber.org/papers/w28471